Aksinja Kermauner

Aksinja Kermauner (1956) je pisateljica, pesnica in učiteljica.

Aksinja Kermauner se je rodila v Ljubljani. Leta 1982 je diplomirala na Pedagoški akademiji v Ljubljani iz slovenščine in likovnega pouka. 25 let je poučevala slovenščino in likovno umetnost ter bila tiflomobilna pedagoginja na Zavodu za slepo in slabovidno mladino v Ljubljani (današnji Center IRIS).

Leta 2010 je zaključila doktorski študij na Oddelku za specialno in rehabilitacijsko pedagogiko. Do leta 2022 je predavala na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem na oddelku za inkluzivno pedagogiko predmet Metode dela s slepimi in slabovidnimi.

Svojo literarno pot je začela leta 1977 s pesniško zbirko Ples pravljic, od takrat pa so izšla še številna dela za otroke, mladino in odrasle.

Že od leta 1987 se ukvarja s problematiko slepih in slabovidnih. Leta 2005 je ustvarila prvo slovensko avtorsko tipanko Snežna roža, prilagojeno slepim otrokom. Ta je bila razstavljena kot poseben dosežek za otroke s posebnimi potrebami pri Mednarodni zvezi za mladinsko književnost IBBY na sejmu otroške in mladinske literature v Bologni in uvrščena v njihovo stalno zbirko, ki potuje po vsem svetu. Prav tako so v IBBY mednarodno zbirko uvrstile tudi tipanka Žiga špaget gre v širni svet leta 2011, leta 2021 David: Misija mogoče (knjiga v slovenskem znakovnem jeziku za gluhe) in v letu 2022 V vrtincu črk, slikanica o deklici s sindromom Helen Irlen/skotopičnim sindromom.

Leta 2008 je bil njen mladinski roman Berenikini kodri nominiran za desetnico (nagrada za najboljše otroško in mladinsko delo v organizaciji Društva slovenskih pisateljev), leta 2009 je bil nominiran roman Orionov meč, 2011 tipna slikanica Žiga špaget gre v širni svet, 2013 mladinski roman In zmaj je pojedel sonce in 2016 slikanica Bela kot galeb. Leta 2018 je dobila nagrado desetnica za Žiga špaget je za punce magnet.

Ukvarja se tudi s prilagojenim branjem za osebe s težavami branja. Je avtorica serije Julija in Peter (prvi slovenski romani, napisani v lahko berljivem načinu za osebe, ki ne morejo brati običajnih besedil). Vodi mnoge projekte, ki omogočajo osebam s posebnimi potrebami, da lažje pridejo do informacij in se tako vključijo v družbo. Za njih je ustvarila Knjigo v škatli (KnjiŠko).

Je tudi avtorica nekaj muzikalov in dramskih tekstov. Do leta 2022 je pri raznih založbah izdala 38 knjig.

Fotografija: Janja Plazar

Knjige avtorja