Iztok Ilich

Rojen v Mariboru (1947), je med študijem filozofije in svetovne književnosti na Filozofski fakulteti v Ljubljani sodeloval z revijo Pionir in postal zunanji sodelavec kulturne redakcije Dela. Nato je z Delovo hišo sodeloval več kot 50 let. Še zdaj je redni sodelavec programa ARS (S knjižnega trga) in kulturnih oddaj slovenske redakcije RAI v Trstu. 

Sprva je veliko prevajal (sam in s sodelovanjem drugih blizu 50 knjig), pozneje pa je objavljal samostojna dela večinoma s kulturno zgodovinsko, domoznansko in etnološko tematiko.

Prvo knjigo, Kronika študentskega gibanja: Naša pomlad 1971, je (z Jašo Zlobcem in Darkom Štrajnom) napisal še med študijem, a je bila kot Študentske pomladi – Pričevanja december 1985 objavljena šele 15 let pozneje. Ob delu v knjigotrštvu in založništvu je pisal  spremne besede in vodnike s kulturno zgodovinskimi poudarki, kot avtor, Križem-kražem po Sloveniji (1996) in soavtor Pogled z motorja – Slovenija in še malo čez (s Petrom Kavčičem, 2007) in Gori doli po Ljubljani (s Tilko Jamnik, 2008). S štirimi domoznanskimi prispevki je sodeloval tudi v zborniku Kras in Brkini za radovedneže in ljubitelje (2014).

Na področje kulturne zgodovine je segel s poljudnim prikazom razvoja knjige Pota knjige (2004, 2006) in leksikonom Knjiga (2007), z monografijo Mohor in Korotan (F. S. Finžgar in Mohorjeva, 2011) in Bili so mentorji (2013). Kot raziskovalec kulinarične in gastronomske dediščine se je osredotočil na kuharske priročnike ter s soprogo Slavko Ilich Sto slovenskih kuharic – 100 receptov (2008) in sam, z antologijo 99 kuharic z dušo (2017) pa tudi s komentiranim ponatisom Slovenske kuharice Magdalene Pleiweis (2004), predstavil večino pomembnejših izdaj s tega področja. V zadnjih letih se posveča predvsem etnološkim temam; o šegah in zbirkah ter ljudeh, ki jih ohranjajo in varujejo v Sloveniji in zamejstvu, je objavil knjigi Varuhi izročila (2014) in Brezmejna Slovenija (2018). Kot urednik je v letih pred upokojitvijo zasnoval in urejal zbirke Slovenska klasika, Živo izročilo, Iz mladih dni itn.

Leta 2012 je prejel Schwentnerjevo nagrado za življenjsko delo na področju založništva in knjigotrštva, leta 2019 pa Murkovo listino za prispevek slovenski etnologiji.

Knjige avtorja

Leksikon Knjiga
Iztok Ilich