Aktualno: 26. 11. 2024 ob 10:00, Ljubljana - Gospodarsko razstavišče, Glavni oder : Galaksija Repkarija: slovenska otroška poezija v ritmu repa

Marina Dermastia

Marina Dermastia je slovenska biologinja in avtorica učbenikov za biologijo.

Po diplomi na Oddelku za biologijo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani leta 1983 je študij nadaljevala kot mlada raziskovalka na Inštitutu za biokemijo Medicinske fakultete v Ljubljani in skupaj s takratnimi sodelavci orala ledino v slovenski molekularni biologiji. Po zaključenem magisteriju jo je pot vodila na enoletno izpopolnjevanje na Brandeis University v Bostonu (ZDA), kjer se je spoznavala z mikrobno biokemijo. Raziskave za doktorski študij na Nacionalnem inštitutu za biologijo so jo dokončno povezale z rastlinami. Danes je redna profesorica na Univerzi v Ljubljani in Mednarodni podiplomski šoli Jožef Stefan ter znanstvena svetnica na Nacionalnem inštitutu za biologijo. Vrsto let je bila gostujoča profesorica na University of Florida v Gainesvillu (ZDA). Je avtorica številnih znanstvenih publikacij, znanstvenih monografij, srednješolskih in osnovnošolskih učbenikov, svoja znanja pa rada podaja tudi laični javnosti v obliki poljudnih prispevkov, delavnic in predavanj. Za svoje delo je prejela več domačih in mednarodnih priznanj, dvakrat je bila finalistka izbora za častni naslov komunikator znanosti, ki ga podeljuje Slovenska znanstvena fundacija.

Na povabilo urednice PILa Jane Zirkelbach od  2010 mesečno sestavlja zgodbe o naravi, rastlinah in predvsem rubriko Tačke. V vseh letih je izšlo toliko zgodb o živalih, ki jih je pobliže spoznala skupaj s svojo pustolovsko družino, da so 2023 izšle v knjigi V kraljestvu živali. Kot je zapisal strokovni recenzent knjige, evolucijski biolog prof. Matjaž Kuntner, je to enkratna knjiga, ki popelje radovedno bralko in bralca na čudovito pot po svetu narave ter jima s hudomušnimi in poučnimi opisi živalskega sveta poteši naravoslovno radovednost. Obenem knjiga nedvoumno dopoveduje, kaj pomeni izumiranje vrst  ter zakaj moramo narediti vse, da organizme, ki so se razvijali skozi dolge milijone let, ohranimo za prihodnje rodove.

Za svoje delo je prejela več domačih in mednarodnih priznanj. Učbenik Kjer se življenje začne, ki ga je napisala v soavtorstvu z Radovanom Komelom in Tomom Turkom, je prejel 2012 bronasto nagrado besi Evropskega združenja šolskih založnikov na Frankfurtskem knjižnem sejmu. Leta 2015 je prejela Lapanjetova plaketo Slovenskega biokemijskega društva 2015 in leta 2020 Veliko nagrado Miroslava Zeia za življenjsko na področju ved o življenju, 2020.

Knjige avtorja