Prof. dr. Uroš Ahčan je v sredo, 15. novembra, v Klubu Cankarjevega doma, v katerem se je zbralo več kot 250 ljudi, predstavil svojo novo knjigo Skalpel. V pogovoru z Vesno Milek je priznal, da že od nekdaj zelo rad piše. Skalpel je, kot je pozneje povedala urednica Urška Kaloper, nastal z namenom, da bi bralcem pokazal, da bolezen ni dokončna obsodba, da so včasih mogoče tudi nemogoče stvari, da se da s trdim delom spremeniti usodo, svet, po drugi strani pa je želel tudi opozoriti na napake v zdravstvenem sistemu in nenazadnje navdušiti mlade za zdravniški poklic.
Na odru so se mu pridružili številni sodelavci in prijatelji, med drugimi dr. Aleksander Zadel in dr. Samo Zver. V delu pogovora, poimenovanem Zgodbe, ki jih piše skalpel, so se na odru zvrstili »junaki skalpela, pacienti, ki so izborili svoje bitke, so polni brazgotin, ki pa so simbol njihovih zmag«, kot je povedal dr. Ahčan. Še posebej pretresljiva je bila zgodba mladega Martina, ki je v nesreči s petardo izgubil obe dlani.
Dogodek je bil polen dogajanja; zapela nam je mlada pevka Neža Tuma, na klavir je zaigrala Mateja Lasič, v živo je na odru risal Mitja Bokun – ilustrator, ki je prispeval več kot 40 ilustracij za knjigo Skalpel – oder pa so krasili kipi akademskega kiparja Metoda Frlica. Kot je povedal na odru, ga je pri ustvarjanju navdihovala Ahčanova knjiga.
Ob zaključku se je dr. Ahčanu na odru pridružila tudi Alenka Kepic Mohar, glavna urednica Mladinske knjige, ki je poudarila, da je ena največjih odlik knjige iskrenost avtorjevega glasu. »Dr. Ahčan je razkril svojo ranljivost, s tem pa pokazal večplastnost resničnega življenja. V Skalpelu po eni strani opisuje čustveni, empatični del življenja, po drugi strani pa je v knjigi veliko premišljenih intelektualnih razmislekov o poklicu kirurga in stanju slovenskega zdravstva. Iskreno upam, da bo ta knjiga dosegla čim širši krog bralcev pa tudi odločevalcev.«
Večer je izzvenel v optimističnih tonih misli, ki jo je izrekel dr. Samo Zver v začetku pogovora: »V slovenski medicini je ogromno iskrenih, dobro mislečih in visoko strokovnih zdravnikov, ki skupaj z bolniki pišejo čudovite zgodbe.«