Ponosni in veseli smo, da je Mladinska knjiga s svojim raznovrstnim in kakovostnim programom za otroke že od leta 1964 prisotna na Bolonjskem sejmu otroških knjig. Letošnje leto je bilo nekaj posebnega, saj je bila Slovenija častna gostja sejma, kar se odraža tudi v zanimanju za slovenske avtorje in ilustratorje. Obiskovalce smo navduševali s čudovito lepo stojnico, okrašeno z liki naših ilustratorjev.
»Mladinska knjiga tu gostuje že od samih začetkov in veseli nas, da so naši ustvarjalci vsako leto bolj v središču pozornosti, letos pa so zaradi gostovanja še posebej izpostavljeni. Naša želja in cilj je, da naše avtorje in ilustratorje predstavimo čim širšemu krogu obiskovalcev in agentov in naše knjige ponesemo v vse kotičke sveta. Izmenjava mnenj s kolegi z največjih evropskih založb pa je tudi priložnost za pogovore o tem, kako delujejo trgi v tujini in kaj kažejo najsodobnejši trendi v založništvu,« je ob otvoritvi sejma povedala Alenka Kepic Mohar, glavna urednica Mladinske knjige.
Na sejmu, ki je potekal od 8. do 11. aprila, je bilo posebej izpostavljenih dvanajst ilustratork in ilustratorjev ‒ Maja Kastelic, Polona Lovšin, Andreja Peklar, Lila Prap, Alenka Sottler, Damijan Stepančič, Hana Stupica, Igor Šinkovec, Huiqin Wang, Peter Škerl, Ana Zavadlav in Maša P. Žmitek – ki redno sodelujejo z uredništvom leposlovja za otroke in mladino Mladinske knjige ter z uredništvom otroških revij Ciciban in Cicido.
Ilustrator, animator in intermedijski umetnik Igor Šinkovec je ob koncu sejma povedal, da je zelo lepo predstavljati svoja dela na skupinski razstavi slovenske ilustracije: »Razstava je požela veliko zanimanja in odzivi so res lepi. Mogoče bo zaradi tega kakšna knjiga več našla pot do tujih založnikov. Vesel sem bil tudi srečanja s kolegicami in kolegi, s katerimi skupaj ustvarjamo knjige, ter z urednicami in uredniki.«
Zadovoljna je bila tudi ilustratorka in producentka Maša P. Žmitek: »Vtisi so pozitivni, z razstavo ilustracij smo avtorji izredno zadovoljni. Zanimanja za slovensko ilustracijo, tako domišljijsko kot tudi znanstveno, je veliko. Način, na katerega je bila predstavljena ilustracija, nam je lahko v ponos. Avtorji, ilustratorji in založniki smo se uspešno predstavili svetovni javnosti. Veliko nam pomeni tudi to, da smo lahko ilustratorji nekaj dni preživeli skupaj, se družili, izmenjevali mnenja in poglabljali prijateljstva.«
Prodaja avtorskih pravic v tujino
Eden izmed glavnih ciljev udeležbe na sejmu sta prodaja in nakup avtorskih pravic. In rezultati so vidni po delu iz preteklih let, tudi v okviru priprav na gostovanje v Frankfurtu, pravi Senja Požar iz prodaje avtorskih pravic v tujino, ki smo jo ujeli prvi dan sejma: »V zadnjih letih je bila prodana polovica vseh avtorskih pravic iz obdobja zadnjih 20 let. Že prvi dan je zanimanje veliko, tokrat tudi iz držav preko luže. Končno so na sejmu prisotni tudi založniki iz Azije in povečano število založnikov iz Južne Amerike. Bolonjski sejem prvič po epidemiji dosega podobno udeležbo, kot smo jo poznali nekoč.«
Anja Kamenarič, ki je pristojna za prodajo pravic za otroške knjige, dodaja: »Izredna sreča je, da imamo vrhunske avtorje in ilustratorje, ki jih tukaj lahko predstavimo in pokažemo. Zanimanje iz tujine je že prvi dan veliko in sploh ne dvomim, da bodo knjige našle svoja mesta po vsem svetu.«
Dovršena in opazna stojnica
Pri pripravah na sejem pa smo se letos odločili tudi za preobleko stojnice. Pod vodstvom likovne urednice Tanje Komadina smo jo oddeli v živahne, izstopajoče barve in v ilustracije naših ustvarjalcev. Stojnico krasijo liki Maje Kastelic, Polone Lovšin, Lile Prap, Alenke Sottler, Damijana Stepančiča, Hane Stupica, Petra Škerla, Igorja Šinkovca, Huiqin Wang in Ane Zavadlav. Tanja Komadina je o ustvarjanju likovne podobe povedala: »Izpostavili smo like iz knjig, ki so jih ustvarili ilustratorji, ki so med dvanajstimi izpostavljenimi na osrednji razstavi In kaj se je zgodilo potem. Na stojnici so v povečavah tudi naslovnice knjig – na ta način predstavljamo tudi pisateljice in pisatelje. Natisnili smo tudi kartice s podobami iz izpostavljenih knjig ter poenotili katalog in podobo stojnice.«
Pestro dogajanje na sejmu – naši ilustratorji in avtorji
V središču pozornosti na bolonjskem sejmu je bilo veliko naših avtorjev, med drugim tudi Anja Štefan, ena najbolj priljubljenih pisateljic, pesnic in slovenskih pravljičark, katere dela so prevedena v številne tuje jezike. »Izjemno me veseli, da sem spet v Bologni in da se imam možnost razgledovati po vseh teh čudovitih ilustracijah in se družiti s kolegi ilustratorji in pisatelji. Iz naših pogovorov in opazovanj sproti in potem vznikne marsikaj. Hkrati sem vesela tudi, da na tem sejmu moje knjige iščejo pot v svet. […] Izkušnje kažejo, da vsakič, ko se komu izmed nas odpre pot v tujino, se s tem odpre pot tudi drugim in to me še posebej veseli,« je povedala, ko smo jo ujeli med raziskovanjem pestre ponudbe otroških knjig.
Ilustratorke Lila Prap, Ana Zavadlav in Maja Kastelic pa so sodelovale v pogovoru, ki ga je vodil nekdanji dolgoletni likovni urednik Mladinske knjige in letošnji žirant za Andersenovo nagrado Pavle Učakar. Ob tem je pisateljica in ilustratorka Lila Prap, ki je naša najuspešnejša avtorica v tujini, izpostavila, da je uspeh v Bologni največ, o čemer lahko kak ilustrator sanja: »Sploh, ker je taka konkurenca, da se kar ustrašiš. Všeč mi je, da je urednik Andrej Ilc videl priložnost in me nagovoril za slikanice, da so potem postale izvozni artikel Mladinske knjige. Bologna je prinesla nekaj zame, nekaj za Mladinsko knjigo, tako da sem vesela.«
»Mogoče sem malo bolj mirna in lažje delam, če imam vseeno malo potrditve,« pa je ob izpostavitvi svojih del povedala slikarka in ilustratorka Ana Zavadlav. »Vedno se prepričuješ, da je to smiselno delati in vztrajati. In navzven je to potrditev o kvaliteti, ki pomeni neki standard, ki se ga potem spet trudiš preseči. Hkrati pa je to tudi potrditev za založbe, da imajo kvalitetne avtorje.«
Za slikarko in ilustratorko Majo Kastelic pa je obisk sejma vedno praznik: »Vedno sem rada tu in zame je to tudi en tak vrhunec leta, praznovanje. Srečaš ljudi, s katerimi sodeluješ, res je lepo in praznično. Tak sejem je res pomemben in prisotnost tukaj je pomembna. Saj se vidi, koliko nas je tukaj, in biti opazen znotraj take mase ljudi je velika sreča – ni pa samo sreča, je tudi ogromno dela, tudi založb, JAK-a in vseh nas. In potem uspe nekaj dobrega.«
Ali bodo slovenski umetniki osvojili svet?
Ilustratorki Hana Stupica in Ana Maraž sta z ilustratorjem Matijo Medvedom in voditeljico Katjo Stergar, direktorico Javne agencije za knjigo, poskušali odgovoriti na vprašanje, ali bodo slovenski umetniki osvojili svet.
»Zanimivo je to, da sem na Mladinski knjigi še vedno najmlajša avtorica, čeprav se ne počutim več mlade. Zdi se mi, da smo majhni, kar je mogoče, kot smo se pogovarjali v debati, naša slabost, saj v velikih državah vseeno nismo tako vidni. Morda bo razstava na bolonjskem sejmu to spremenila. Ima pa vsak ilustrator svojo pot, Matej Medved, na primer, zelo veliko dela za ameriške revije, jaz sem delala s tujimi znamkami,« je o mladosti in uspehu povedala Hana Stupica.
Za konec debate pa je Ana Maraž dala nasvet mladim ilustratorjem: »Ne se preveč obremenjevati z iskanjem svojega stila, ker stil te itak najde. Dobiš ga tako, da čim več rišeš, čim več stvari poskusiš. Če radi rišete, rišite in rišite.«
Slikar in ilustrator Damijan Stepančič in pisatelj Peter Svetina sta sredi v sredo, 10. 4., svojo knjigo predstavila otrokom v knjigarni v središču Bologne, ilustrator Nekropole v stripu Jurij Devetak pa je sodeloval na okrogli mizi o stripu v prevodu. Jurij je na sejmu prvič in želi si, »bi bile slovenske ilustracije in vse knjige »opažene« in da bi mladino lahko kmalu pozvali, naj še kaj nariše in spozna Slovenijo«.
Naša urednica mladinske literature Alenka Veler in pisateljica in pripovedovalka Špela Frlic sta sodelovali na okrogli mizi o branju in multimediji.
Slovenski ustvarjalci so sodelovali še na mnogih dogodkih, mi pa smo na sejmu ujeli še eno od izpostavljenih ilustratork, Huiqin Wang, ki je zelo vesela izpostavitve in udeležbe na sejmu: »Zelo sem vesela, srečala sem kolega iz mladosti na kitajskem predstavništvu oziroma stojnici državne založbe in mi je takoj povedal, da je že videl moje slike. Presrečna sem. Ta knjižni sejem je zame najboljši na svetu.«
Uspešen zaključek in pogled v prihodnost
Veseli in zadovoljni smo, da smo imeli priložnost sodelovati in zastopati naše ilustratorje in avtorje. Ob zaključku je glavna urednica Mladinske knjige Alenka Kepic Mohar povedala: »Letošnji knjižni sejem v Bologni je res nekaj posebnega. Slovenski ilustratorji in avtorji so v središču pozornosti svetovne založniške javnosti in veseli smo, da smo lahko z njimi. To, kar kaže letošnji sejem, je, da so trendi – tako na polju ilustratorske krajine kot tudi avtorske – nekaj, čemur v Sloveniji sledimo. In verjamem, da bodo naši bralci v prihodnjih letih spoznali vse nove ideje, ki so se porajale prav na tem knjižnem sejmu.«
Čestitke vsem ilustratorjem in avtorjem, ki so se predstavili. Mi se že veselimo naslednjega leta!