Knjigotrški dan

Po treh letih koronske prekinitve se je uredništvo Mladinske knjige in Cankarjeve založbe ponovno v živo srečalo s knjigarji in knjižničarji. To je bilo srečanje ljudi, za katere so knjige delovno orodje, zato je vsaka dodatna informacija o njih še toliko bolj dragocena. 

Več kot 150 udeležencev je pozdravila glavna urednica Mladinske knjige Alenka Kepic Mohar. Poudarila je, da kljub digitalizaciji in neizogibnim spremembam, ki se dogajajo v vseh panogah in tudi v založništvu, branje s papirja ostaja ena od najučinkovitejših oblik učenja, predvsem pa ustvarja prostor za poglobljen razmislek, ki nam ga v času stalnega pogledovanja na najrazličnejše zaslone čedalje bolj primanjkuje.

Potem so se na odru Siti Teatra zvrstili uredništvo Cankarjeve založbe, uredništvo priročnikov, digitalno knjižno uredništvo in uredništvo leposlovja Mladinske knjige. Andrej Blatnik, urednik Cankarjeve založbe, je v svoji značilni aforistični maniri, govoreč o slovenskem fenomenu branja poezije, dejal, da je "kvalitetna literatura lahko zelo brana in da je tudi zelo brano lahko kvalitetno".

Urška Kaloper, vodja uredništva priročnikov, je napovedala obisk argentinskega avtorja Jorgeja Bucaya in izid nove knjige po vsem svetu priljubljenega psihoterapevta. Po odmoru je na oder prišla Tihana Kurtin Jeraj, vodja digitalnega knjižnega uredništva, ki obstaja šele slabo leto, a se že lahko pohvali z Mladinska knjiga Plus, aplikacijo, ki omogoča dostop do e-knjig, zvočnic, brank, v bližnji prihodnosti pa se jim bodo pridružili še Navdihovalci, video vsebine, v katerih naši avtorji govorijo vsak o svojem področju, o tistem, o čemer največ vedo.

Čisto na koncu je novinarka Janja Koren na oder pripeljala skritega gosta − Romana Rozine, lanskega dobitnika kresnika za roman Sto let slepote. Osrednja tema njunega pogovora je bil Romanov novi roman, Tujintuj, katerega tema je begunstvo, literarni navdih oziroma zgled pa mu je tokrat bil Kosmačev Tantadruj. Tujintuj izide že čez dober mesec dni.