Revija Ciciban in Pika Nogavička letos praznujeta prav poseben jubilej – osemdeseti rojstni dan –, ki smo ju proslavili z novinarsko konferenco v ponedeljek, 7. aprila, v Knjigarni Konzorcij.
Ob tej slavnostni priložnosti je izšla antologija Štiri tačke, psi in mačke, v kateri najdete zgodbe in ilustracije več kot sto najboljših slovenskih avtorjev in ilustratorjev, ki so ustvarjali in še ustvarjajo za revijo Ciciban.
V Sloveniji ni otroka, ki ne bi srečal te odlične in priljubljene revije. V teh letih je izšlo več kot 900 številk v skupni nakladi skoraj 40 milijonov in na njenih straneh zaživelo na tisoče besedil in podob, ki bogatijo in razveseljujejo otroke ter njihove odrasle. Izhajati je začel septembra leta 1945, v letu ustanovitve založbe Mladinska knjiga. Cilj njegovega prvega urednika Josipa Ribičiča in ustanoviteljev je bil, da bi vsi otroci vsak mesec dobili leposlovno, zabavno in poljudno poučno revijo z umetniško ilustracijo.
Besedilne vragolije za antologijo so prispevali Svetlana Makarovič, Srečko Kosovel, Kajetan Kovič, Ela Peroci, Anja Štefan, Gaja Kos, Tinke Bačič, Sebastijan Pregelj in mnogi drugi odlični avtorji in avtorice. Pod igrive podobe pa so podpisani Marlenka Stupica, Ančka Gošnik Godec, Kostja Gatnik, Maja Kastelic, Marjan Manček, Suzi Bricelj, Maša Kozjek, Lila Prap in drugi.
Na predstavitvi, ki jo je vodila urednica otroškega leposlovja Irena Matko Lukan, so revijo Ciciban in antologijo predstavili eden izmed urednikov Cicibana in Cicidoja Žiga Kosec, pisateljica Anja Štefan, nekdanja urednica Cicibana in avtorica Slavica Remškar in ilustratorke Jelka Reichman, Ana Zavadlav in Maša Kozjek.
Glavna urednica Mladinske knjige dr. Alenka Kepic Mohar je ob tej priložnosti povedala: »Revija Ciciban je eden od temeljev Mladinske knjige – iz njenega objema so v povsem drugačnih časih pred 80 leti izšle tudi prve slovenske izvirne slikanice, ki skupaj z revijo desetletja pomenijo steber slovenske otroške in mladinske književnosti. Revija je dom ne zgolj za številne bralce, ampak tudi ustvarjalno polje za veliko slovenskih avtorjev in avtoric, ilustratorjev in ilustratork. Do danes smo natisnili skoraj 40 milijonov številk Cicibana, ilustracije in zgodbe iz revije so se vtisnile v zavest številnih generacij, mnogo otrok se je ob Cicibanu naučilo brati, številni ustvarjalci pa so ob njej zrasli v izvrstne ustvarjalce, ki jih ne pozna samo Slovenija, ampak tudi svet onkraj naših meja.«
Z izidom zbirke stripov Pika noče zrasti in drugi stripi pa smo obeležili 80-let Pike Nogavičke. Astrid Lindgren je leta 1945 objavila prvo knjigo dogodivščin Pike Nogavičke in z njo za vedno spremenila podobo svetovne mladinske književnosti. Na sceno je vkorakala odštekana, nadnaravno močna devetletnica, ki namesto s starši živi vznemirljivo življenje z malo opico in konjem v vili Čiračara. Najraje pa je v družbi s Tomažem in Anico. Stripi o Piki, ki so nastali v petdesetih letih dvajsetega stoletja, so prežeti s humorjem in nostalgijo. V knjigi Pika noče zrasti in drugi stripi so tri zbirke stripov Pika se vseli in drugi stripi, Pika poskrbi za vse in drugi stripi, Pika noče postati velika in drugi stripi v odličnem prevodu Nade Grošelj, ki je knjigo predstavila tudi na novinarski konferenci.
Jeseni pa pričakujemo še izid biografije Astrid Lindgren izpod peresa danskega avtorja Jensa Andersena.
Galerija slik
Foto Bobo