Aktualno: 26. 2. 2025 ob 18:00, Maribor - Mestna knjigarna : Kako do vzgojenega psa

Predstavitev programa Cankarjeve založbe 2025

V prvi polovici februarja smo predstavili knjižni program Cankarjeve založbe za leto 2025. Kot je v uvodu povedala direktorica Cankarjeve založbe dr. Alenka Kepic Mohar, letos 80. obletnice ne praznuje samo Mladinska knjiga, ampak tudi Cankarjeva založba – ta lep jubilej bomo obeležili jeseni. Program so predstavili urednica Nina Žitko Pucer in urednika Sašo Puljarević in dr. Andrej Blatnik.

Začeli smo s poezijo. V letošnjem letu lahko pričakujemo še štiri pesniške zbirke Dajva si več kot imava Ferija Lainščka, Skrivnostna podloga Uroša Zupana, Erotika Vinka Möderndorferja in Moja mama ve, kaj se dogaja v mestih Radmile Petrović (pesnica bo gostja na Dnevih poezije in vina), peta, Poezije Franceta Prešerna, pa je že izšla.

Naslov pesniške zbirke Vinka Möderndorferja, Erotika, prikliče v spomin neko drugo pesniško zbirko, ki je dvignila veliko prahu konec 19. stoletja in katere avtor ne velja le za največjega slovenskega pisatelja, temveč je dal ime tudi Cankarjevi založbi. »Morda bi lahko rekli, da je Möderndorferjeva Erotika skriti hommage 80-letnici Cankarjeve založbe,« je napol v šali dejal urednik dr. Andrej Blatnik.

Od izvirne poezije in uveljavljenih, zrelih ustvarjalcev smo prešli na izvirno prozo treh mlajših avtoric. Karmen Petric poznamo po prvencu Prste stran, ki je lansko leto otvoril zbirko Razmerja in tudi njen novi roman bo žanrski – napisala je kriminalko Smrt v rezidenci. Kvalitetno žanrsko prozo pa si lahko obetamo tudi od knjige Miza za štiri Lare Paukovič, kjer glavna junakinja razmišlja o svojem življenju tako, da se sooči z materino skrivnostjo in obračunava z vrednotami staršev. Tretja avtorica, Vesna Lemaić, pa udomačuje žanr grozljivke – dogajanje romana je postavljeno v samoironizirano okolje, park socialističnih grozot, v katerem straši duh Titove tajnice.  

Zoran Predin se v svojem tretjem romanu, Cirkus Astralis, poigrava z duhovnostjo. Glavno gonilo dogajanja je starogrški mit o reki Leto, iz katere pijejo duše umrlih. Predin v romanu raziskuje, kaj se zgodi s tistimi, ki spijejo premalo te vode in se še vedno spominjajo prejšnjega življenja.

Konec marca se nam obeta drugi letnik zbirke Razmerja, rezultat literarne delavnice pisanja ljubezenskih romanov, ki jo urednica Lara Paukovič prav na dan novinarske konference že tretjič začenja. Prebrali boste lahko romane Ne poznam je avtorice in komunikologinje Suzane Zagorc, Cimra dramatičarke in Grumove nagrajenke Simone Hamer in Najboljše šele pride novinarke Petre Julie Ujawe.

V zbirki Bralna znamenja bo izšla knjiga Slavka Pregla Široko zaprta vrata, v zbirki Čas misli pa monografija profesorice Alojzije Zupan Sosič Ivan Cankar, romanopisec in mislec, ki prinaša nova odkritja do zdaj manj obravnavanih Cankarjevih romanov.

Dijana Matković je avtorica, novinarka in kulturna delavka, ki se vedno znova vrača k istim avtoricam in avtorjem. Njena nova knjiga Intervjuji bo prinesla pogovore z avtorji kot so Aleksander Hemon, Farukom Šehićem in drugimi.

Bogata bo tudi produkcija prevodnega leposlovja – kmalu pričakujemo nov roman mehiške avtorice Guadalupe Nettel o materinstvu Edinka, roman Uničiti Michela Houellebecqa pa je postavljen v bližnjo prihodnost pred volitve v Franciji, kjer minister za gospodarstvo prejema nenavadna sporočila z napovedjo terorističnega napada. Končno bomo dobili še zadnji del trilogije Hilary Mantell o Thomasu Cromwellu Zrcalo in luč, kjer bomo spremljali Cromwella na vrhuncu njegove moči in bogastva ter njegov strm padec in javno usmrtitev.

Na tekočem traku Josepha Ponthusa je liričen roman, v katerem pripovedovalec na najde dela na svojem področju, zato se zaposli v obratih za predelavo rib in klavnicah. Surova okolica pa ga ne odvrne od zatekanja v svoj notranji svet, kjer sanja o Alexandru Dumasu, Appolinairu …

Hrvaška avtorica Luiza Bouharaoua je prejela nagrado SEP na festivalu Vilenica, pri Cankarjevi založbi pa bo izšla zbirka kratkih zgodb Ali smo bili to mi? o generaciji, rojeni v 80. letih.

V zbirki S poti bo izšla knjiga slovenske avtorica Alenke Vreček, ki živi v ZDA in piše v angleščini Naj se vrti. Avtorica si je v tujini ustvarila družino, dobila raka in se odločila, da se poda na 3.300 km dolgo kolesarjenje od koče v kraju Lake Tahoe v Kaliforniji do La Ventane v Mehiki. Vabljeni na pogovor z avtorico, ki bo 14. maja v Cankarjevem domu.

Knjige Angel izginjanja Slobodana Šnajdra, In druge zgodbe Georgija Gospodinovega, Srebrni dež Pawła Huelleja, Ponciá Vicêncio Conceiçãe Evaristo in Vojna Miljenka Jergovića bodo izšle v zbirki Moderni klasiki.

Nebesa v razsulu je aktualna zbirka esejev filozofa Slavoja Žižka, ki bo izšla v zbirki Čas misli. Žižek se v esejih loti tem kot so okoljevarstvene krize, gibanja Življenja temnopoltih štejejo, vrelega vzdušja na Bližnjem vzhodu in v Vzhodni Evropi …

S področja zgodovine pa nas bodo navdušile knjige Na obeh straneh Alp: Slovensko-Avstrijska zgodovina, kjer sta se pri nastajanju knjige povezali dve akademiji – ZRC SAZU in Avstrijska akademija znanosti, Sisi – nerazumljena cesarica Gregorja Antoličiča, kar bo prvi slovenski pogled na to emancipirano vladarico s poudarkom na njeni povezavi s slovenskim prostorom. Zgodovina moderne Palestine Ilana Pappa, izraelskega zgodovinarja, ki je bil izgnan iz svoje domovine zaradi kritičnega odnosa do izraelske politike do Palestincev bo prinesla uravnotežen in široko zasnovan pregled od 19. stoletja dalje. Knjiga Sloveni v postnacistični Avstriji s podnaslovom Koroški Slovenci in asimilacijska politika, 1945–1960 priznanega angleškega zgodovinarja Roberta Knighta pa razgalja odnos nemško govoreče večine do Slovencev, ki temelji na ideji, da so Slovenci v vseh pogledih manjvredni od Nemcev.

Predstavitev smo zaključili s knjigo Simboli Slovenije in njene posebnosti izjemno plodovitega avtorja in znanega etnologa. Tu boste našli pestro kulturno dediščino, bogato izročilo in preostale temeljne posebnosti, ki tkejo zgodbo o stičišču Sredozemlja, Alp, panonske ravnice in Balkana. Knjigo bodo krasile vrhunske fotografije Toma Jeseničnika.

Za zaključek sta urednica Cankarjeve založbe Nina Žitko Pucer in sourednik Marijan Dović predstavilia Prešernove Poezije.