Sanja Rozman je včeraj, 16. 11., v Konzorciju predstavila svojo novo knjigo Ujetniki preteklosti. Z znano zdravnico in psihoterapevtko se je pred številčnim občinstvom pogovarjala novinarka Nika Vistoropski.
V iskrenem in iskrivem pogovoru sta iskali odgovor na vprašanje, zakaj smo ljudje tako pogosto ujetniki preteklosti, in kako je mogoče, da preteklost narekuje naše vedenje in doživljanje na podlagi stališč, ki smo jih sprejeli že tako davno, da se tega sploh ne spominjamo več. Pri iskanju rešitev na osebni, intimni ravni nam seveda lahko pomaga terapija oziroma terapevt. Dr. Rozman delo terapevta primerja s poklicem detektiva in arheologa, saj pravi, »da tudi terapevt na kraj zločina prispe šele, ko je drame že davno konec. Nobenih trdnih dokazov ni, ki bi nam pomagali rekonstruirati, kaj se je v resnici zgodilo. Zgodbo moramo sestaviti iz drobcev nepopolnega spomina protagonista, ki je bil v času dogajanja po vsej verjetnosti predšolski otrok in zaradi travme v stanju šoka in omejenega zavedanja o dogajanju.«
Terapija pa ne sme postati sama sebi namen – njen cilj je, da človeka nauči, kako sam reševati svoje probleme, je za konec poudarila dr. Rozman.