Slavnost ob 80. obletnici Mladinske knjige s podelitvijo Levstikovih nagrad

26. maja 2025 je v Cankarjevem domu potekala slovesnost ob 80-letnici delovanja Mladinske knjige. Dogodek je združil številne izjemne knjižne ustvarjalce, ljudi, ki delajo v založništvu in vse prijatelje knjige.

Slovesnosti, ki je potekala pod naslovom Dobre zgodbe so večne, se je udeležila tudi predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar, ki je v slavnostnem nagovoru poudarila vlogo knjige kot temelja kulturne identitete in pomen Mladinske knjige za slovenski kulturni prostor.


Mag. Petra Novak, vršilka dolžnosti predsednice uprave Mladinske knjige Založbe, se je v nagovoru zahvalila vsem, ki že 80 let soustvarjajo zgodbo Mladinske knjige. Povedala je, da Mladinska knjiga danes ni več takšna, kot je bila nekoč, in da se je za to, da obeležuje 80-letnico delovanja, morala vseskozi prilagajati času ter nagovarjati nove generacije bralcev.


Obiskovalce je nagovorila tudi Jelka Reichman, ena najpomembnejših knjižnih ilustratork v Sloveniji, katere ilustracije so zaznamovale generacije bralcev. V ganljivem nagovoru je obiskovalce popeljala v svoje otroštvo, ko je prvič začutila ustvarjalni duh in dejala: »Risala sem kar naprej. Če nisem risala, sem brala. Že kot otrok sem čutila, da bo moje življenje povezano s podobami in pripovedmi – in danes lahko rečem, da sem imela to srečo, da sem kar 60 let ustvarjala v sodelovanju z Mladinsko knjigo.«


Vrhunec večera je bila podelitev Levstikovih nagrad, ki jih Mladinska knjiga podeljuje že od leta 1949 za vrhunske dosežke na področju otroške in mladinske književnosti ter ilustracije. A še pred podelitvijo nagrad letošnjim prejemnikom je glavna urednica Mladinske knjige dr. Alenka Kepic Mohar na oder povabila uredniško ekipo Mladinske knjige in jim v zahvalo za kakovostno dolgoletno delopodelila Levstikove medaljone: vodji uredništva leposlovja Andreju Ilcu, urednici otroškega leposlovja Ireni Matko Lukan, urednici mladinskega leposlovja Alenki Veler, dolgoletnemu likovnemu uredniku, akademskemu slikarju Pavletu Učakarju, sedanji likovni urednici in ilustratorki Tanji Komadini ter vodji likovno-tehnične redakcije, oblikovalki Suzani Duhovnik, ki je idejno zasnovala znamenito Levstikovo alejo.


Dr. Alenka Kepic Mohar je v govoru poudarila, da je vsaka književna nagrada priložnost, da se glas o prebranem ponese daleč. »In želimo si, da bi vselej odmeval še dlje – tudi v številu prodanih izvodov knjige po dostopnih cenah, višjih nakladah, avtorskih honorarjih in prevodih v druge jezike. Naj bo slovensko založništvo kot kreativna industrija vir inovacij, svobodnega duha in poslovnega poguma.«

V premisleku o prihodnosti je dejala, da preživetje založništva v prihodnje zagotovo ne bo temeljilo na količini knjig, »temveč na kakovosti kuriranja vsebin. Odvisno bo od zmožnosti založništva, da preglasi vrvenje plitvih razmislekov, kričečih dražljajev sodobne tehnologije«. Vprašala se je, ali bomo znali družbi predstaviti branje kot učinkovito orodje za zmožnost globokega razmisleka, vitalnosti duha in empatične, pravične družbe – in odgovorila s citatom Maryanne Wolf: »Kadar beremo, zapustimo svojo zavest in vstopimo v zavest nekoga drugega. Nazaj nikoli ne pridemo enaki, temveč obogateni.«

Dogodek sta vodila igralca Nataša Barbara Gračner in Blaž Šef, ki sta obiskovalce popeljala skozi zgodovino založbe – od prvih izdaj Cicibana in začetkov legendarnih zbirk, kot so Čebelice in Sinji galeb, prek velikih projektov, kot je bil Enciklopedija Slovenije, vse do današnjih dni. Zgodovinski prelet 80 let Mladinske knjige pa ni bil le sprehod skozi pretekle uspehe, temveč tudi poklon vrednotam, ki jih knjiga nosi – znanju, domišljiji, svobodi in skupnosti. Za razgibano zvočno kuliso dogodka so poskrbeli Boštjan Gombač, Sašo Vollmaier in Amelie Breznik Falk, vnukinja legendarne Nece Falk, ki nas je navdušila s svojo interpretacijo pesmi Maček Muri. Slavnostno prireditev ob 80-letnici Mladinske knjige je režiral Luka Marcen.


Levstikovo nagrado za izvirno leposlovno delo je prejel Žiga Kosec za pesniško zbirko Na hribu je praprot, Levstikovo nagrado za izvirne knjižne ilustracije pa Maja P. Kastelic za ilustracije v avtorski slikanici Povabilo.Levstikovi nagradi za življenjsko delo sta iz rok predsednika vlade dr. Roberta Goloba prejela Bina Štampe Žmavc, pesnica in dramatičarka, katere opus zaznamujeta izjemna jezikovna domiselnost in razumevanje otroške duše, in Damijan Stepančič, ilustrator z značilnim slogom, ki že več desetletij soustvarja podobo sodobne slovenske mladinske književnosti.